VEEBINÄITUS

Tagasi

Üheskoos ja omaette: Edukontor Kuressaares

Kuressaare elanikud teavad südalinnas asuvat Wildenbergi maja Edu poe majana – seal asus nõukogude ajal linna tuntuim kauplus. Jäädes nimele truuks, avati 2017. aastal selles majas Edukontor, kus vabakontorina tegutsedes pakutakse soovijatele  tööruume. Edukontori ellukutsuja Mele Pesti sõnul olid nemad esimesed, kes „vabakontori“ mõiste kasutusele võtsid. 

Linnaruumile iseloomulikus klassitsistlikus stiilis hoone ehitati 20. sajandi esimeses pooles ja kavandati samas kohas hävinud maja arhitektuurse kujunduse järgi. Juugendlikke elemente kätkeva hoonekehandi silmapaistvaks osaks on nurgatorn. 

Hoone teisel korrusel, ja ka nurgatornitoas, asuvad Edukontori tööruumid. Mele Pesti sõnul oli pikalt kasutuseta olnud ruumide korrastamine talgupõhine ettevõtmine, mille käivitajaks oli seltskondlik entusiasm. Kuigi ühes toas tuli välja vahetada põrand, on muus osas jäänud ruumide ilme selliseks nagu kunagise Edu poe kohal asuva ETKVL-i kontoris. Vabakontor on säilitanud oma retrohõngu, pakkudes seejuures kaasaegse kontoriruumi hüvesid, telefoniruumi ja kiiret internetiühendust.

Edukontor kasvas välja soovist luua Kuressaare südamesse töökeskkond, mis sobiks kaugtöötegijatele, vabakutselistele ja väikeettevõtjatele – seltskondlik entusiasm ja projektitoetused on selle võimalikuks teinud. 

Edukontor ei paku pelgalt rendiruumi tööasjade ajamiseks, vaid see on ka jagatud mõtteruum, seal saab olla korraga üksi ja üheskoos. Vabakontori tegevjuht Kristel Oinberg-Kelder peab ettevõtmise kõige suuremaks tugevuseks justnimelt keskkonna sotsiaalsust. Töötada üheskoos omaette on tõhusam kui omaette ja üksi. Edukontorit võib pidada foorumiks, kus eri kompetentsi omavad inimesed vahetavad ideid, teadmisi ja kontakte. Oinberg-Kelder ütleb, et nende aastate jooksul on oldud tunnistajaks sellelegi, kuidas Edukontoris alustanud rentnikust kujuneb teiste nõu toel iseseisev ettevõtja. 

„Meil on majas oma jurist, kellelt on võimalik vahetut juriidilist nõu küsida. Siin on kliimapoliitikaga tegeleja, kes kaugtöötab Tartusse ja Saksamaale. Majas tegutseb planeeringute koostaja, veebitarkvara-arendaja, siin on teadlasi ja joogitootjagi,“ toob Edukontori tegevjuht esile valdkondade mitmekülgsuse nende majas.

Oma asukohta – Kuressaare vanalinna – peavad nii Pesti kui Oinberg-Kelder tugevuseks, mis mängib rolli inimeste valikus Edukontorisse tulla. Töötada kohas, kus elutempo on hoogne ja kõik vajaminev mõne meetri kaugusel, on kahtlemata tugevus. Just vanalinnas asub suur osa Kuressaare toidukohtadest, mis täidavad oma lõunapakkumistega kontoritööd tegeva inimese olulist vajadust. Samas on taolise suhte kasulikkus vastastikune, Edukontor tagab rentnikega ka toidukohtadele püsiklientuuri. Kusjuures iga kolmapäev on rentnike jaoks ühislõuna päev – kõik kes tahavad, on kutsutud. See on vaid üks traditsioonidest, mis on Edukontori tegutsemisaastate jooksul kujunenud.

Kristel Oinberg-Kelder sõnab, et kodus töötamise võlu ei kesta paljude jaoks pikalt, sotsiaalne keskkond on vajalik. Samas ei pruugi ka ajutist tööpinda vajavad inimesed kohvikus seesugust vaikust leida, et näiteks videokõnet pidada. Edukontor on mõelnud erinevate sihtrühmade vajadustele, kontoripinda saab rentida nii pikaajaliselt kui ka ajutiselt. 

Saaremaa maapiirkonnas elavate inimeste jaoks on üheks probleemiks stabiilne internetiühendus. Nii leiab Oinberg-Kelder, et linnasüdames asuv vabakontor on paljudele oma tingimuste ja atmosfääriga täiuslik koht efektiivseks tööks. 

Edukontorit näevad selle eestvedajad täies ulatuses kogukondlikuna, seejuures peetakse oluliseks ka lihtsalt läbiastujaid. Näiteks asub vabakontoris galeriiruumina kasutatav koridor, kus on üleval Armin Kõomäe erakollektsiooni kuuluvate teoste püsinäitus, teiste seas kohtab Eesti tippkunstnike Jaan Toomiku ja Mall Nukke töid. Seda osa kontorikorrusest nimetatakse Edugaleriiks. Kontoriruumides on korraldatud kogukonda kaasavaid üritusi, mis on kahtlemata toonud vabakontorile laiema tuntuse. Eriliselt tore on see, kui külla tulevad need inimesed, kellel on isiklik mälestus ETKVL-i ajast, mil töötas Edu pood.

Küsimusele, kas just tänu Edukontorile on inimesed mandrilt saarele tulnud, vastab Mele Pesti jaatavalt. Kuigi rännet ei saa kunagi siduda üheainsa põhjusega, siis on Kuressaare vanalinnas asuv kontorikeskkond osutunud mõnel juhul inimestele julgustavaks jõuks, et asuda püsivalt saarele. Vabakontorid teevad indiviidi oma elukoha valimisel vabamaks. Nii osutub tööruume pakkuv Edukontor oluliseks ühe linna elus, see mõjutab kohta nii sotsiaalselt, majanduslikult kui demograafiliselt.