Tutvustus

Vanalinnad on linnade identiteedi kandjad – kohad, kus ajaloolised ja tänapäevased kihistused moodustavad elava ruumilise terviku. Linnasüda võib olla kultuuriväärtuslik, mugavat elukeskkonda pakkuv ning jätkusuutlikkusele ja kogukonnale orienteeritud nii siis kui see on vanalinn kui ka lihtsalt vana linn. Tänavuste muinsuskaitsepäevade fookuses on linnasüdamed, mille elavdamisse panustavad säravad inimesed, hoogsad kogukonnad, ettevõtlikud asutused ja tegusad omavalitsused.

Kutsume kõiki vanades linnades tegutsejaid avama muinsuskaitsepäevadel oma kodu, kontori, muuseumi, stuudio, hoovi, galerii, kohviku, keldri või muu põneva paiga uksi, aknaid ja väravaid, et pakkuda huvilistele sissevaadet linnaelu edendajate argipäeva. Astu võõrustaja rolli, jaga oma lugu ka teistega ja ole inspireerivaks eeskujuks elu hoidmisel vanas linnas!

Kõik muinsuskaitsepäevade kavas olevad sündmused toimuvad kohalike inimeste eestvedamisel, löö sinagi korraldamises kaasa! Ehkki tänavuse pärandifestivali pealkiri viitab linnadele, ootame korraldajaid ka pisematest haldusüksustest.

Muinsuskaitsepäevad on kord aastas toimuv üle-eestiline festival, mille keskmes on meid igapäevaselt ümbritsev rikas ja mitmekesine kultuuripärand. Ühe septembrikuise nädalavahetuse jooksul on avatud eriilmelised paigad ja toimuvad arvukad sündmused, mis pakuvad võimalust tutvuda nii kodukandi kui kaugemate paikade pärandi ja ajalooga ning kutsuvad kogetut mõtestama ja mõistma.

Muinsuskaitsepäevad on Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni ellu kutsutud ühisalgatus www.europeanheritagedays.com. Eestis sai muinsuskaitsepäevade traditsioon alguse 1993. aastal Eesti Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel. Alates 2015. aastast koordineerib muinsuskaitsepäevi Eestis Muinsuskaitseamet. Tänavune elavate vanalinnade teemat kandev festival toimub Muinsuskaitseameti ja Norra Kultuuripärandiameti koostööprojekti „Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“ raames.